Z życia:

poniedziałek, 30 maja 2011

Konkurs

SUKCESY PROJEKTU NiB


Miło nam poinformować społeczność szkolną, że strona internetowa firmy symulacyjnej stworzona przez uczniów naszego gimnazjum w ramach projektu Fascynacje Zaklęte w Nauce i Biznesie została wyróżniona w I etapie konkursu. W rywalizacji uczestniczyły 73 szkoły. Niedawno poznaliśmy „finałową 16”. Nasze gimnazjum jako jedyne z województwa podlaskiego dostało się do kolejnego etapu, który polegał na założeniu i prowadzeniu strony internetowej firmy symulacyjnej. Dwa zespoły z danego Gimnazjum prowadziły jedną firmę i założyły stronę internetową, a oto nasza: www.kalmanobstok.dbv.pl. Finał Konkursu będzie miał miejsce w Warszawie w dniach 9 – 11.06.2011r. Życzcie nam sukcesów!




Nasza piosenka:


My Kalmano tutaj prowadzimy

Wszystkim klientom życie ubarwimy

tylko u nas najwyższej klasy samochody

wypożyczysz dla wygody na przygody

Audi, peugeot, honda i ferrari

lśniące, pachnące i żaden nie nawali

bezawaryjne cacka, cacka jak z obrazka

te auta są jak z Ameryki paczka.


Ref.wsiadasz do auta z Kalmano

sąsiedzi Ci się kłaniają

koledzy puchną z zazdrości

kiedy rozwijasz prędkości


Tu cena najlepsza i sprawna obsługa

lista zalet nieskończenie długa

siedzibę swoją mamy w Białymstoku

godziny otwarcia: od świtu do zmroku

mamy najlepsze promocje i rabaty

karty, punkty, nagrody, niskie raty

klienci walą drzwiami i oknami

bo my marzenia ich spełniamy

Kiedy masz jakiś problem na głowie

nasz menager zaraz Ci podpowie

Kalmano to ludzie ludziom przyjaźni

masz kłopot – przyjdź, z nami zawsze raźniej

Więc do stoiska naszego kieruj kroki

Nasze auta unoszą w obłoki

Tutaj wszystko najlepsze mamy
Do Kalmano zapraszamy!
Do Kalmano zapraszamy!
Do Kalmano zapraszamy!
Do Kalmano zapraszamy!


Honorujemy wszystkie karty rabatowe oraz czeki.

poniedziałek, 23 maja 2011

,,Światło światłu nie równe"- światłość źródeł światła

Detektorem UV mierzyliśmy natężenie promieni UV w sali.







Przy pomocy luksomierza mierzyliśmy natężenie oświetlenia. Pomiarów dokonywaliśmy przy stanowiskach komputerowych, na korytarzu, w rogu sali i na schodach.











,,Jak rozłożyć światło na linie widmowe?''- analiza widmowa światła

Spektroskop skierowaliśmy na różne źródła światla. Okazało się, iż zaobserwowaliśmy różnego rodzaju widma. Natomiast, gdy skierowaliśmy spektroskop w stronę nieba to pokazały się czarne linie na tle widma ciągłęgo - tzw. linie Fraunhofera.

poniedziałek, 18 kwietnia 2011

,,Gdzie człowiek nie może, tam foton pośle" - praktyczne zastosowanie zjawiska fotoelektrycznego

Złożenie galileoskopu okazało się niezwykle męczące i trudne. Dopiero po dłuższej chwili udało nam się złożyć go w całość, praktycznie nie korzystając z instrukcji. Później dowiedzieliśmy się nieco o zastosowaniu i działaniu fotokomórki, fotoogniw… Na samym końcu zajęliśmy się ulotką firmy.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

,,Czy lupa służy do powiększania przedmiotów?'' - przyrządy optyczne

Dzisiaj tworzyliśmy rożne obrazy przy użyciu soczewki wypukłej. Dowiedzieliśmy się jak jest zbudowana lupa, luneta i mikroskop. Nauczyliśmy się z nich korzystać, i wiemy jak dobierać odpowiednie szkła w okularach u krótko i dalekowidza. Podsumowując, nabyliśmy wiele potrzebnych umiejętności ;)

poniedziałek, 28 marca 2011

,,Skupiamy i rozpraszamy światło"- otrzymanie obrazów przy pomocy soczewek

Tematem dzisiajszych zajęć było otrzymywanie obrazów przy udziale soczewek. Nauczyliśmy się konstruować obrazy powstające przy pomocy soczewek, zarówno skupiających, jak i rozpraszających. Obliczyliśmy zdonlości skupiające oraz powiększenie otrzymowane, dzięki soczewce. Owa zdolność zależy od promieni jej krzywizn, ale też od materiału z jakiego jest zbudowana. Dzięki eksperymentom zapoznaliśmy się z poszczególnymi prawami fizyki i matematycznym opisem powyższych zjawisk.

poniedziałek, 21 marca 2011

Końcowa ocena uczniów firmy symulacyjnej

Dokonaliśmy podsumowania pracy w Firmie symulacyjnej na podstawie końcowych ocen pracowników/ uczniów oraz udoskonaliliśmy umiejętności oceniania innych na podstawie budowy optymalnego narzędzia oceny. Ocenialiśmy aktywność w czasie pracy, zaangażowanie/zainteresowanie nauką, wiedzę zawodową, poprawność pisania, samodzielność/styl pracy, jakość pracy, tempo pracy, obsługa maszyn biurowych, gotowość do kooperacji.


poniedziałek, 14 marca 2011

Rozmowa rozliczająca z pracownikami firmy

Dowiedzieliśmy się czym jest rozmowa rozliczająca, przeprowadziliśmy ją, poznaliśmy zasady przeprowadzania jej z pracownikami oraz nabyliśmy umiejętności zaplanowania poszczególnych etapów. Dostrzegliśmy korzyści rozmowy i zyski z jej przeprowadzania.


Kultura organizacyjna - kodeks etyki pracy i zachowania

Kultura i etyka zawodowa w kontaktkach codziennych odgrywa znaczącą rolę. Omówiliśmy po co wprowadza się programy etyczne firmy, od czego zależą standardy etyczne i zawodowe. Dowiedzieliśmy się co się składa na treść kodeksu firmy. Zajęcia były bardzo ciekawe.

Relacje kient-pracownik-szef-metody przypadku i gra ról

Kiedy prowadzi się własną działalność, nieunikniony jest konflikt z klientami. Konsumenci nasi są różni, każdy ma prawo do własych obiekcji. Na zajęciach nauczyliśmy się jak rozwiązać te problemy. Proces rozwiązywania problemów klienteli w firmie okazał się prosty, szybko się z nim zapoznaliśmy i przyswoiliśmy.

poniedziałek, 7 marca 2011

Najlepsza prezentacja multimedialna firmy



Publiczna prezentacja w dzisiejszym świecie ma coraz większe znaczenie. Poznaliśmy dzisiaj najważniejsze elementy, wzmocniliśmy umiejętności potrzebne do prezentacji i nabyliśmy nowe, niezbędne doświadczenia. Każdy z nas zaprezentował usługi naszej firmy. Na końcu dopracowywaliśmy szczególy naszej strony internetowej. Zajęcia były bardzo ciekawe.


poniedziałek, 28 lutego 2011

Ocena naszej oferty handlowej.

Każda oferta musi uwzględnić zamierzone rezulataty oraz spowodować zaplanowaną wielkość sprzedaży towarów. Celem naszym jest uzyskanie jak najmniejszych protestów przeciwko naszej ofercie. Trzeba przekonać do słuszności naszej propozycji odpowiednio ją agurmentując.

Ocena umiejetnosci negocjacyjcnych.

Prowadzenie negocjacji to sztuka, od tego zależy sukces w osiągnięciu celów. Do porozumienia się należy być asertywnym, opanować stres i emocje, a także właściwie stosować komunikację niewarbalną. Aby osiągnąć swój cel czasami należy pojść na kompromis z drugą stroną.

poniedziałek, 21 lutego 2011

Sporzącamy remanent naszej firmy

Kazda firma na koniec roku podatkowego musi sporządzic remanent. Dokonuje ona spisu z natury na odpowiednim arkuszu. Pozwala to ustalić jaka część towarów i materiałów została faktycznie wykorzystana w firmie i tylko ich wartość może byc zaliczona do kosztów podatkowych.

poniedziałek, 7 lutego 2011

Wojenne manewry fotonów - zjawisko fotoelektryczne

Efekty zjawiska fotoelektrycznego obserwowaliśmy podczas doświadczenia . Przy użyciu ebonitowej pałki naelektryzowaliśmy elektroskop tak aby rozchylenie listków było maksymalne. Następnie użyliśmy lampy kwarcowej kierując światło z lampy na płytkę cynkową. Po pewnym czasie zaobserwowaliśmy że listki elektroskopu opadają. Drugie doświadczenie polegało na wprawieniu w ruch wiatraczka dzięki energii słonecznej. Ilość obrotów skrzydeł wiatraczka na minutę zależała od siły energii dostarczanej przez baterię słoneczną.





poniedziałek, 17 stycznia 2011




Trzy doświadczenia, które zrobiliśmy niczym nas nie zachwyciły. Polegały na polaryzacji światła, które nie przechodziło przez dwa polaryzatory. Dzięki różnym stężeniom poznaliśmy zachowania zjawiska polaryzacji światła. Na koniec chcieliśmy otrzymać światło całkowicie spolaryzowane.

poniedziałek, 10 stycznia 2011

Czy możesz wierzyć własnym oczom - złudzenia optyczne

Dzisiejsze doświadczenia dotyczące złudzeń optycznych polegały na zmyleniu naszego wzroku. W pierwszym doświadczeniu zanurzyliśmy butelkę z gliceryną w szklance wypełnionej tym samym płynem. Butelki nie dało się zauważyć do połowy, ponieważ gęstość szkła i gliceryny jest bardzo podobna.

W następnym eksperymencie pokropiliśmy kartkę papieru olejem, a następnie świeciliśmy w nią latarką. W miejscu, gdzie był olej, światło przechodziło lepiej, gdyż olej wchodzi we włókna kartki papieru tworząc szczeliny, które przepuszczają więcej światla.

Złudzieinia optyczne



















































poniedziałek, 3 stycznia 2011

"mikser kolorów" i "barwne koło"

Te zajęcia były niezwykle proste ale i ciekawe, przeprowadziliśmy dwa doświadczenia. Pierwsze z nich polegało na łączeniu kolorów tak, aby powstały z nich inne np. żółty i zielony dał nam niebieski, a niebieski i czerwony- fioletowy. Drugie doświadczenie polegało na stworzeniu z talerzykow palety kolorow rowniez tak aby oba kolory na talerzykach pokrywajac się ze sobą tworzyly odmienne kolory. Doswiadczenia byly latwe ale niezwykle ciekawe. Wszyscy przeciez lubimy kolory ;)

załamanie światła

Czy wiecie na czym polega załamanie światła? Jeśli nie to dziś przedstawimy wam kilka związanych z tym doświadczeń. Pierwsze polegało na wsadzeniu monety do wody i obserwowaniu zmiany jej wielkości tzn. Efekt latającej monety. Drugie doświadczenie polegało na nasypaniu do szklanek kolejno jednej, dwóch i trzech łyżeczek soli i wsadzeniu w te szklanki łyżeczek i obserwowaniu różnicy wielkości. Im większa gęstości tym kat padania światła jest większy. Ostatnie doświadczenie jakie dzisiaj przeprowadziliśmy polegało na ustawieniu szkiełka na drodze światła i obserwowaniu załamania światła.


Prawo odbicia światła.



Dziś przeprowadziliśmy doświadczenie dotyczące odbicia światła. Na kartce papie postawiliśmy pionowo lusterko i prostopadle do niego narysowaliśmy na kartce kreskę. Świecąc latarką w tą kreskę jednocześnie kierując ją w stronę lusterka obserwowaliśmy odbicie światła latarki pod tym samym kontem w lusterku





,,Białe jest barwne" czyli rozszczepienie światła białego oraz co to dyfracja i interferencja światła.






Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy się kilku podstawowych rzeczy o świetle. Wiemy już czym jest interferencja, pryzmat, dyfrakcja i dyspersja. Później zajęliśmy się doświadczeniami. Pierwsze z nich polegało na rozszczepieniu światła białego w pryzmacie, drugie zaś dyfrakcji światła na płycie CD.



















powrót po długiej przerwie

Przepraszamy, że tak długo nas nie było ale mieliśmy kłopoty techniczne związane z brakiem internetu i dopiero teraz zostały one naprawione. Dziś zamieścimy kilka zaległych notatek.